To dobra okazja, by sprawdzić swoje możliwości za kółkiem.
W naszej pracowni sprawdzamy funkcje motoryczne, czas reakcji oraz widzenie zmierzchowe. Badanie kończy się wydaniem stosownego zaświadczenia.
Osoby po 60 roku życia powodują w Polsce co dziesiąty wypadek. Nad wprowadzeniem obowiązkowych badań dla seniorów poważnie zastanawia się Unia Europejska, gdzie grupa kierowców seniorów dynamicznie rośnie. Obowiązkowe badania lekarskie dla seniorów zostały już zalegalizowane w wielu krajach, np. w Finlandii, Francji, Wielkiej Brytanii czy Włoszech.
Psycholodzy podkreślają, że z wiekiem spada tak zwany krytycyzm. Specjaliści podpowiadają, że ważną rolę w negocjacjach z seniorem ma do odegrania rodzina. Ktoś, kto ma u seniora autorytet, powinien spokojnie zaakcentować, że nie chodzi o umiejętności za kierownicą, ale o zagrożenia, których każdy człowiek, zwłaszcza schorowany, nie jest w stanie przewidzieć.
Sama idea wydaje się całkiem słuszna - spora część kierowców, którzy ukończyli 60. rok życia, nie bada się regularnie i często nawet nie zdaje sobie sprawy z pogorszenia wzroku czy problemów z orientacją lub koordynacją. Większość z nich posiada bezterminowe prawo jazdy, które wyrabiali w czasach niewielkiego ruchu pojazdów i zupełnie innej infrastruktury drogowej.
Coraz częściej zdarza się jednak, że seniorzy sami, bądź za namową najbliższych, zgłaszają się na psychotesty, badające sprawność psychomotoryczną, wzrokowo-ruchową oraz koncentrację uwagi.